A Fehér megyei Szásznagyvesszősön szórványzarándoklatot tartottak. A Fehér megyei magyarság körében hagyománnyá vált, hogy ezen az ünnepen elzarándokolnak egy-egy olyan faluba, ahol már csak néhány magyar él. Az ünnepségen részt vett Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, aki elmondta, hogy Erdélyben csak a Szent István-i örökség továbbvitelével, összefogással és megújulni tudással lehet magyar jövőt építeni.
Az erdélyi szórványban Hunyad megyében is megünnepelték augusztus 20-ikát, Vajdahunyadon kamarazenei koncertet tartottak a Corvin Savaria Magyar Kulturális Központban, majd levetítették az István, a király című rockoperát.
Háromszéken többéves hagyománynak megfelelően az esti órákban őrtüzeket gyújtanak a falvak legmagasabb pontján. Sepsiszentgyörgyön a Szent István-szobornál tartottak ünnepséget, Kézdiszentléleken pedig a perkői búcsúvolt a körmenet után koncerttel.
Szent István királyról megemlékeztek Csíkszeredában is, ahol a Szent Kereszt plébánián ünnepi szentmisét tartottak, majd megkoszorúzták a plébánia udvarán levő Szent István-emlékplakettet. Az ünnepségen részt vett Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár.
Székelyudvarhelyen többnapos rendezvénysorozat keretében ünnepelték meg a magyar államalapítást. A keddi zárónapon a helyi művelődési házban megnyílt Nagy Pál képzőművészeti emlékkiállítása, majd a Márton Áron téren megszentelték az új kenyeret. Az ünnepi program koncerttel zárult.
Marosvásárhelyen a helyi Keresztelő Szent János plébánia udvarán tartottak Szent István-napi ünnepséget, ebből az alkalomból a marosvásárhelyi Tőkés Tibor világbajnok pékmester megsütötte Maros megye kenyerét. Az ünnepségen kiállították a magyar korona mását, amit Szabó Albert képzőművész készített.
Kolozsváron is hagyománynak számít már, hogy augusztus 20-án szervezik meg a Szent István-napi Néptánctalálkozó záró gáláját. A tizenötödik alkalommal megtartott nemzetközi rendezvény résztvevői felvonultak Kolozsvár főterén, majd valamennyi együttes színpadra lépett.